زین طایفه شعرت به شعیری نخرد کس
حامد شجاعی- مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد هماهنگی شورایاری های شورای اسلامی شهر تهران
شورای محله، ضرورت‌های قانونی و رکن حکمروایی شهری
افشین حبیب زاده- عضو ستاد هماهنگی شورایاری های شورای اسلامی شهر تهران
شاه‌کلید شفافیت
عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران
یک سوزن به خود
حامد شجاعی- مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد هماهنگی شورایاری های شورای اسلامی شهر تهران
آيين‌نامه در انتخابات حرف اول و آخر بود
محمد حداديان- مشاور رییس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها
تاریخ انتشار:
جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۴
Share/Save/Bookmark
۱
آيين‌نامه در انتخابات حرف اول و آخر بود
چهارمین دوره از سال دوم انتخاب شورایاران محلات شهر تهران در حالی برگزار شد که اعضای شورایاری بعضی از محله‌ها در انتخاب دبیر و دیگر اعضای شورایاری به اتفاق نظر نرسیدند. به همین دلیل ستاد اجرایی شورایاری با استناد به بند 6 و 7 از ماده 4 آیین نامه ستاد هماهنگی شورایاری وارد عمل شد تا دبیر شورایاری این محله ها را انتخاب کند. محمد حدادیان، مشاور رئیس ستاد هماهنگی شورایاری در يادداشتي از چرایی این انتساب‌ها و روند قانونی آن روایت کند.
انتخابات با موفقیت انجام شد
در بند ۶ از ماده ۴ آیین نامه ستاد هماهنگی شورایاری‌ها نوشته شده است: «در صورت به حد نصاب نرسیدن جلسه انتخاب و عدم توافق در انتخاب مسئولان، ستاد هماهنگی حداکثر ۱۰ روز بعد، برای برگزاری جلسه انتخاب اقدام خواهد کرد.» 
شهر تهران ۲۲ منطقه و ۳۵۴ محله دارد. این یعنی ستاد شورایاری باید بر انتخاب هیات رییسه ۲۲ منطقه و ۳۵۴ عضو شورایاری محلات نظارت کند. طی سه روز انتخابات شورایاری ۳۵۴ محله در باغ موزه دفاع مقدس انجام شد و اهالی هر محله با شورایاران و دبیر شورایاری محله خود آشنا شدند. البته انتخابات بعضی از محله‌ها به دلیل حاضر نشدن اعضا، تفاهم نداشتن و مشکلاتي از اين دست به نتیجه نرسید و به دور دوم کشید. 
 
مشورت می‌کنیم
طبق آیین نامه وقتی اعضای شورایاری یک محله به اتفاق نظر نمی‌رسند، باید برای انتخاب دبیر و دیگر اعضای شورایاری محله خود به ستاد هماهنگی شورایاران مراجعه کنند. ستاد با برنامه‌ریزی روز انتخابات دوم را به اعضای شورایاری اعلام می‌کند تا اعضا برای انتخاب دور دوم گرد هم جمع شوند. در این جلسه مسئولان ستاد برای شورایاران از رسالت شورایاری می‌گویند. از اینکه اختلافات نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه بذر ناسازگاری را می‌کارد و اینگونه مشکلات محله از پیش بیشتر می‌شود و در حقیفت نقش این نهاد فداکار مردمی زیر سوال می‌رود. بسیاری از شورایاران با شنیدن این حرف‌ها توافق می‌کنند و همه چیز به خوبی و خوشی فیصله پیدا می‌کند. اما بعضی از محله‌ها که تعدادی انگشت شمار دارند، با جلسه دوم و سوم هم دبیر خود را انتخاب نمی‌کنند. در این گونه موارد از اصول اجرایی آیین نامه استفاده می‌کنیم تا پس از برگزاری جلسه با اعضا شورایاری و مشورت با آن‌ها یک نفر به عنوان دبیر محله انتخاب شود.

رای با اکثریت است
همه چیز قانونی و مطابق با آیین نامه پیش می‌رود. آیین نامه‌ای که طی جلسه با دبیر محلات و شورایاری‌ها نوشته شده و به تایید ۵ نفر از اعضای شورای شهر رسیده است. وقتی شورایاران یک محله پس از دو یا چند جلسه توافق نمی‌کنند، با توجه به نتیجه جلسه تصمیم می‌گیریم. در این جلسات نا‌موفق معمولا نسبت جمعیت ۴ به ۳ است. یعنی ۴ نفر بر دبیر شدن یک نفر توافق دارند و ۳ نفر بر دبیر شدن فرد دیگر. الویت را به گروه ۴ نفر می‌دهیم که جمعیت بیشتری دارند. اگر فردی که منتخب اکثریت است شرایط دبیر شدن یعنی مدرک تحصیلی وسکونت دائم در محله را داشته باشد به عنوان دبیر اتنتخاب می‌شود و دیگر اعضا هم به همین منوال انتخاب می‌شوند. اما اگر دبیر شرایط درج شده در آیین نامه را نداشت، اعضای شورایاری باید فرد دیگری را به عنوان دبیر انتخاب کنند، فردی که تمام شرایط دبیرشدن را داشته باشد. چنانچه آرا در مرحله دوم مساوی باشد ستاد با استناد به الویت‌های ایثارگری، سابقه فعالیت و عضویت در شورایاری، میزان تحصیلات و در ‌‌نهایت قرعه دبیر محله را انتخاب می‌کند. 
 
آیین نامه حاصل مشورت با شورایاران است
وقتی درانجام کاری مشورت می‌کنی و از خرد جمعی کمک می‌گیری نتیجه مثبت و بدون نقص است. ستاد شورایاری برای نوشتن و جمع کردن بند بند این دستور العمل از تجربه شورایاران کمک گرفته است. به همین دلیل تمام زیر و بم‌های قانونی و کمبود‌های آیین نامه‌های پیشین در آن رفع شده است. وقتی شورایاران اعتراض می‌کردند که چرا باید برای دبیر محله شدن سکونت دائم در محله داشته باشی، به آن‌ها می‌گفتیم وقتی شب در کوچه و خیابان محله‌ای که در آن زندگی می‌کنی تردد نداشته باشی، از کجا متوجه می‌شوی مشکلات محله چیست؟ به همین دلیل پس از مشورت و نظر خواهی از شورایاران و گفتگو با آن‌ها، آیین نامه و دستور العمل‌ها را جمع بندی کردیم و با تایید ۵ عضو شورای شهر یعنی مرتضی طلایی رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها، پرویز سروری نایب رئیس، الهه راستگو، احمد حکیمی‌پور و ابولفضل قناعتی، عضو ستاد هماهنگی ایین نامه را به شورایاری‌ها ابلاغ کردیم. حقیقت این است که تا امروز نیاز به تغییر در آیین نامه احساس نشده است. اما اگر روزی این نیاز احساس شد بی‌تردید تغییرات لازم با مشورت و تحقیق انجام خواهد شد. اما این اطمینان را به مردم و شورایاران می‌دهیم که تمام انتساب‌ها برابر با قانون انجام شده و هیچ شبهه‌ای به انتخاب‌ها و انتساب‌ها وارد نیست.
کد مطلب : ۱۷۳